Ni divat az els vilghbor utnVajon mi az oka annak, hogy a ni divat a XX. sz. elejn, nhny v leforgsa alatt szdt vltozson ment keresztl? Mirt kerlt az elz szzad romantikus, nies viselete - kalapok, hmzett fehrnemk, fldet sepr szoknyk s hfehr csipks blzok - rkre a szekrnyek mlyre?
Sedlmayr Krisztina rsa
Szociolgusok s viselettrtnszek egyetrtenek abban, hogy az ltzkds a nyelvvel egyenrang kifejezeszkznk. Gondolatokat, rzseket kzvett s elvlaszthatatlan a trsadalmi kzegtl, amelyben ltrejn. A divat a korszak letrzsbl fakad s erre nehz lenne jobb pldt tallni, mint a modern ltzkds megjelenst az els vilghbor utn.
A ni emancipci harcosai mr a XIX. sz. utols veiben jelents eredmnyekkel bszklkedhettek. Igaz, a politikai egyenjogsgig mg hossz t vezetett, de a kzpiskolk kapui mr megnyltak a lnyok eltt s az egyetemi oktats is elrhet tvolsgba kerlt. Egyre-msra alakultak a ni egyenjogsgrt kzd szervezetek. A munka korntsem az "nkiteljeseds" eszkze volt, de a knyszer kenyrkeresk szma egyre emelkedett. Az jfajta ni magatartst - a ktttsgek elleni lzadst - fejezte ki a szzadforduln az extravagns ltzk, a fz nlkl viselt b reformruha. Kevesen, csak a konvencikkal btran szembeszllk hordtak ilyet, dacolva a gnyos megjegyzsekkel. Az igazi, mindent felforgat vltozst a vilghbor hozta. A fronton harcol frfiak helyett nk tzezrei lltak munkba, vltak csaldfenntartkk.
 |
Fis n | A hbors nsg s anyaghiny kzepette a "boldog bkeidk" ruhzata egyre pazarlbbnak tetszett. A korabeli fnykpek mg tbbnyire fzbe knyszertett, hossz szoknys, csipks blzos asszonyokat rktettek meg, de a clszersg eszmjt mr nem lehetett httrbe szortani. A hbor elsprt minden romantikus illzit, tbbek kztt a csak a csaldjrt l, tmaszra szorul, gyenge asszony kpt is. j idel szletett: az izmos, fis n, aki nem szorul fzviselsre, de nem is trn azt, szvesebben hord rvid frizurt, mint tornyos fodrszremeket, st a nadrg sem elkpzelhetetlen szmra.
A testedzs s a fogykra, a modern kor j szoksai a korbbinl lnyegesen vkonyabb ntpust hoztak divatba. A '20-as vek ruhi nemhogy kiemeltk, de jformn ellepleztk a mellet, az v cspre cssztatsa pedig egy msik ni attribtumot, a karcs derekat is lthatatlann tette. A modern n letnek f helyszne immr nem az otthon s a hztarts, hanem a munkahely s a trsasg. A ni szfra kitgulsa a ruhatr teljes talaktst kvnta. Knyelmes, egyszer, egsz nap hordhat ruhkra volt szksg.
A konfekcitermkek az Egyeslt llamokban s szerte Eurpban hallatlan npszersgre tettek szert. Az olcs ruhzi darabok az als- kzposztly, st a munksnk szmra is elrhetk voltak. Megindult a divat demokratizldsnak mig tart folyamata. Ltszlag ellentmond ennek az a tny, hogy a ruhatervezs ppen ekkor vlt az iparmvszet megbecslt gv. A derk nlkli, sima vonal ruhkon az j stlus, az art deco jegyben klns szpsg dsztsek jelentek meg. A legnevesebb ruhatervezk szdt karriert futottak be. A divat fvrosa tovbbra is Prizs maradt s Coco Chanellhez foghat csillag nem tnt fel msutt a ruhatervezs egn. A j minsg, biztos zlssel kszlt, sportos ltzkek kzpontjv azonban egyre inkbb London vlt. A hagyomnyos angol gyapjszvet kivl alapanyagot biztostott a kor sima vonal szoknyi, kosztmjei szmra.
Az els vilghbor utni vtizedben indult hdt tjra a kttt ruhzat: a pulver, mellny, kardign vagy "szvetter". A vkony sziluettet ad, egyenes formkat arcba hzott keskeny karimj kalap egsztette ki, mely viseljnek titokzatos klst klcsnztt. Az rtktelen anyagbl kszlt, m vltozatos, gyakran mvszi kivitel bizsuk a nemesfm kszerek mlt vetlytrsaiv vltak.
A konzervatv frfitrsadalom nem lelkesedett az j divatrt. Gnyrajzok s szatirikus rsok ksrtk az utat, melyet a XX. sz. elejn a nk bejrtak. A frfiak rossz elrzete nem volt alaptalan: az j divat valban a megvltozott letrzs manifesztuma volt. |
|